Czy dwóch rowerzystów może jechać obok siebie? Mało kto rozumie jeden prosty przepis

Spis treści

Wycieczki rowerowe to świetny sposób na rekreację, a najlepiej wyskoczyć na przejażdżkę w towarzystwie. Raźniej się wtedy jedzie no i można porozmawiać.

Przez długi czas było to problematyczne, ponieważ rowerzyści nie mogli jeździć obok siebie. Środowiska rowerowe wymogły jednak na rządzących zmianę prawa, tylko chyba nie doczekali dokładnego brzmienia przepisów.

Czy rowerzyści mogą jechać obok siebie?

Znowelizowane kilka lat temu przepisy, a konkretnie art. 33, ust. 3, pkt. 1, stanowią:

Kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się  jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a.

Nowelizacją jest właśnie to zastrzeżenie. Dotyczy ono, jak można się domyślić, zezwolenia na jazdę obok siebie rowerzystów, To prawda, ale nie cała.

Kiedy rowerzyście nie mogą jechać obok siebie?

Z ust. 3a możemy dowiedzieć się, że dodatkowe prawa rowerzystów, nie zostały im przyznane bezwarunkowo:

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Zwróćmy uwagę na słowo „warunkowo” – nie pozostawia wątpliwości, że nie mówimy tu o regule, tylko wyjątku, który wymaga spełnienia pewnych warunków. Warunkiem jest to, że ten sposób poruszania się, nie może w żaden sposób nawet utrudniać innym poruszania się.

Jeśli więc przez jadących obok siebie rowerzystów, kierowca nie może ich wyprzedzić, albo chociaż musiał zwolnić, to jest to utrudnianie ruchu, czego zakazują przepisy. Niestety wielu rowerzystów nic sobie z tego nie robi, więc albo nie zrozumiało przepisów, albo łamie je celowo. Najbardziej prawdopodobny jest trzeci wariant – usłyszeli jedynie, że zmieniły się przepisy, więc mogą jeździć obok siebie i nic innego ich nie interesowało.

Czy rowerzysta może jechać całą szerokością pasa ruchu?

Częstym argumentem rowerzystów, którym zwraca się w takiej sytuacji uwagę, jest ten o byciu „pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego”. Uważają, że jeden pas ruchu, należy do jednego uczestnika i może w jego ramach dowolnie się poruszać. A skoro tak – argumentują – to mogą pas ten dzielić z innym rowerzystą.

Nie jest to prawda. Wystarczy przytoczyć art. 16, ust. 4 Kodeksu drogowego:

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Dotyczy to wszystkich kierujących pojazdami, także rowerzystów. Nie mogą zajmować całego pasa, czy to w grupie, czy w pojedynkę.

Source: Czy dwóch rowerzystów może jechać obok siebie? Mało kto rozumie jeden prosty przepis