Policja zatrzymała cię do kontroli? Albo zastosujesz się do tej procedury, albo będziesz mieć problem

Spis treści

W jakich sytuacjach policjant może zatrzymać nas do kontroli?

Zwykle zatrzymanie do kontroli przez policją następuje w sytuacji, kiedy popełniliśmy wykroczenie. Policjanci nie interesują się losowymi kierowcami i nie maja zresztą powodu oraz podstawy do niczym nieuzasadnionych kontroli. Z drugiej strony liczba powodów pozwalających na zatrzymanie, jest znacznie dłuższa, niż popełnienie przez nas wykroczenia. Policjant może dokonać zatrzymania, gdy dochodzi do:

  • podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia przez kierującego pojazdem
  • podejrzenia, że pojazd pochodzi z przestępstwa lub w pojeździe znajdują się osoby, które popełniły przestępstwo
  • uzasadnionego podejrzenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu
  • podejrzanego zachowania kierującego pojazdem
  • wykonywania czynności służbowych na miejscu zdarzenia drogowego
  • reagowania na zgłoszenie przekazane policji przez obywatela

Jeśli nie jesteśmy świadomi tego, że popełniliśmy jakieś wykroczenie, warto zachować spokój. Zatrzymanie nie musi świadczyć o naszym zagapieniu się czy nieznajomości przepisów, tylko o prowadzonej akcji, w której kontrolowane są wszystkie przejeżdżające pojazdy.

Co policjant musi zrobić podczas kontroli

Podczas zatrzymania przez policję, warto pamiętać, że nie musimy domyślać się powodu zatrzymania. Zgodnie z procedurą, policjant ma obowiązek:

  • przedstawić się (podać imię, nazwisko oraz stopień służbowy)
  • podać powód zatrzymania
  • na życzenie kierowcy wylegitymować się i podać podstawę prawną zatrzymania

Jeśli policjant was zatrzyma i usłyszycie pytanie w stylu: „Czy wie pan, panie kierowco, dlaczego pana zatrzymałem?”, wcale nie musicie odpowiadać. Świadomość popełnionego wykroczenia może być pomocna, ale jeśli nie odpowiecie na pytanie funkcjonariusza, nic wam nie grozi.

Odradzamy natomiast zwracanie policjantowi uwagi na łamanie przez niego procedury. Czasami taki dialog to zaproszenie do samokrytyki i skruchy, co może pozytywnie wpłynąć na wysokość mandatów. Pouczanie funkcjonariusza, że nie trzyma się on procedur może za to sprawić, że zacznie się ich trzymać aż do przesady.

Parkujesz czasem pod prąd? Większość kierowców zapomina wtedy o jednej rzeczy

Jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Tak jak wspominaliśmy na początku – zachować spokój. Nie powinniśmy także podejmować sami żadnych działań, tylko czekać na polecenia. Po zatrzymaniu w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza, należy:

  • pozostać w pojeździe
  • trzymać ręce na kierownicy
  • otworzyć okno, kiedy policjant się do nas zbliży
  • wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne na polecenie policjanta

Warto zapamiętać te punkty, ponieważ to może zaważyć na dalszym przebiegu kontroli. Kierowca ani pasażerowie nie mają prawa opuszczać pojazdu bez zgody funkcjonariusza, dlatego wyskakiwanie z auta i pretensje lub tłumaczenie się, zanim policjant zacznie z nami rozmowę, jest bardzo nierozsądne.

Postarajcie się też postawić w roli funkcjonariusza. Nigdy nie wie, kogo akurat zatrzymał. Może poszukiwanego przestępcę, może jakiegoś agresywnego osobnika. Również dlatego należy zachować spokój i postępować zgodnie z procedurą, a więc w sposób przewidywalny dla policjanta.

Czy mogę odmówić wykonania polecenia podczas kontroli policyjnej?

Co do zasady kierowca oraz pasażerowie muszą wykonywać wszystkie polecenia funkcjonariusza. Muszą to robić nawet wtedy, kiedy uważają, że policjant nie powinien na przykład czegoś sprawdzać lub powód zatrzymania wydaje nam się niewiarygodny.

Pamiętajmy, że jeśli będziemy sprzeciwiać się poleceniom, to funkcjonariusz może nawet użyć siły. Jeśli mamy zastrzeżenia co do jego postępowania, powinniśmy złożyć na niego skargę, po zakończeniu kontroli.

Source: Policja zatrzymała cię do kontroli? Albo zastosujesz się do tej procedury, albo będziesz mieć problem