Ukryta funkcja hamulca jest już w wielu samochodach. Wciśnij go mocniej, gdy stoisz na światłach

Spis treści

Co to jest auto hold i jak działa?

Hamulec nożny od dekad jest tam gdzie był, ale już z ręczny miał bardzo burzliwą historię. Od tradycyjnej dźwigni między fotelami, po dodatkowy pedał pod lewą nogą. Były samochody z ręcznym po lewej stronie fotela kierowcy oraz z ręcznym przymocowanym gdzieś do deski rozdzielczej.

Dzisiaj coraz częstszym widokiem jest elektryczny hamulec ręczny. Zwolennicy analogowej motoryzacji często na niego utyskują, ale jeśli tylko nie należycie do grupy, która uważa że zastępuje on tylny napęd na zaśnieżonym parkingu pod sklepem, to jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Zwykle sam się zaciąga gdy gasicie samochód i sam puszcza gdy ruszacie. Pozwala on też na zaprojektowanie bardziej praktycznej konsoli środkowej, bo nie marnujemy miejsca na tradycyjną dźwignię.

Niektórzy kierowcy mogli zauważyć, że obok przycisku do hamulca ręcznego znajduje się drugi z napisem „auto hold”. Po jej aktywowaniu nie musimy sięgać do hamulca ręcznego w czasie jazdy. Po zatrzymaniu i zdjęciu nogi z hamulca, utrzymuje ona ciśnienie w układzie hamulcowym. Pojazd nie stoczy się więc, nawet jeśli zatrzymaliśmy się na wzniesieniu. Bardzo przydatna funkcja szczególnie w samochodach ze skrzynią automatyczną, dzięki której na światłach czy w korku nie trzeba trzymać nogi na hamulcu.

Tych słów nie chce usłyszeć żaden kierowca na przeglądzie. Brak pieczątki to pikuś

Jak włączyć auto hold w samochodzie?

Aktywowania funkcji auto hold może różnić się zależnie od producenta, a czasem nawet od modelu samochodu. Wspomniany wcześniej przykład jest często spotykany, czyli dodatkowy przycisk koło hamulca ręcznego, zwykle z własną diodą informującą o jego aktywowaniu. Aby włączyć auto hold wystarczy wcisnąć przycisk podczas jazdy, albo na postoju z nogą na hamulcu. Zwykle wymagane jest też zapięcie pasa bezpieczeństwa kierowcy.

Samo włącznie się auto holda po zatrzymaniu, może różnić się zależnie od producenta. W przypadku niektórych marek wystarczy po prostu się zatrzymać i po sekundzie widzimy na tablicy przyrządów napis auto hold, a w innych po zatrzymaniu trzeba nieznacznie zwiększyć na moment nacisk na pedał hamulca. Warto to poćwiczyć i obserwować reakcje pojazdu, żeby nie doszło potem do sytuacji, gdzie w roztargnieniu natychmiast po zatrzymaniu puścimy hamulec, a auto ruszy do przodu.

W niektórych samochodach nie znajdziemy przyciski z napisem auto hold, a aktywacji funkcji trzeba poszukać w menu ustawień pojazdu. Są też marki, gdzie żadnej informacji o auto holdzie nie ma. Aktywuje się go, gdy po zatrzymaniu wciśniemy mocniej hamulec. Wtedy odpowiednia informacja powinna pojawić się na tablicy wskaźników (zwykle jest to napis „hold”).

Czy każde auto z elektrycznym hamulcem ręcznym ma auto hold?

Zupełnie nie jest to regułą. Wielu producentów, szczególnie w starszych modelach, oferowało już elektryczny hamulec ręczny, a funkcja auto hold nie była jeszcze znana. Nadal też nie wszyscy ją mają.

Zdarzają się też przypadki samochodów, w których auto hold wymagał dopłaty. Możecie więc trafić na model, który taką funkcję posiadał, ale w danym egzemplarzu zamiast niej, znajdziecie zaślepkę koło hamulca ręcznego.

Source: Ukryta funkcja hamulca jest już w wielu samochodach. Wciśnij go mocniej, gdy stoisz na światłach