Włączasz w aucie nawigację w telefonie? Policjant chętnie wlepi ci mandat i 12 punktów

Spis treści

Jak można korzystać z telefonu w samochodzie?

Smartfon to dziś urządzenie pierwszej potrzeby, bez którego nie wyobrażamy sobie życia, ale musimy wyobrazić sobie jazdę. Zgodnie z przepisami, możemy prowadzić w czasie jazdy rozmowy telefoniczne, ale muszą one odbywać się albo z wykorzystaniem samochodowego systemu Bluetooth lub korzystając z akcesoryjnych słuchawek, tak popularnych w dawnych latach. Jazda z telefonem przy uchu jest zakazana, ale nie tylko to.

Przepisy wskazują jasno:

Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Nie możecie więc nie tylko rozmawiać z telefonem w ręce, ale w ogóle trzymać go w ręce w celu korzystania z jego funkcji. To poważnie zawęża pole możliwości, ale nie całkowicie.

Czy można korzystać z nawigacji w telefonie podczas jazdy?

Co do zasady prawo nie zabrania korzystania z nawigacji w samochodzie, bez względu na to, czy mamy do tego celu osobne urządzenie, czy korzystamy z telefonu. Urządzenie takie powinno być zamontowane w odpowiednim uchwycie, pozwalając nam na obserwację sytuacji na drodze i zerkanie na wyświetlane wskazówki. Za to mandat nie grozi.

Nagrywający nie rozumie, co to żółte światło. Dostał bardzo bolesną lekcję

Grozi natomiast za niewłaściwe manipulowanie w ustawieniach nawigacji. Najwygodniej jest wziąć telefon do ręki, szybko wyszukać adres i wtedy dopiero umieścić go na uchwycie. Jeśli zrobicie to podczas jazdy lub stojąc na światłach, grozi wam mandat 500 zł oraz 12 punktów karnych. Policjanta nie interesuje, co konkretnie robiliście na telefonie  – jeśli trzymacie go w ręce, należy się mandat.

Dlatego cel w nawigacji najlepiej ustawić jeszcze będąc na parkingu, a więc przed włączeniem się do ruchu. Jeśli już jedziecie, musicie obsługiwać telefon pozostawiony w uchwycie. Wtedy najprościej i najbezpieczniej jest użyć wyszukiwania głosowego.

Czy można dostać mandat za telefon na szybie?

Na koniec trzeba wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy. Polskie przepisy nie zakazują umieszczania na szybie akcesoriów, takich jak uchwyt na telefon, nawigację czy kamerkę. Trzeba tylko podejść do tego rozsądnie i wybrać takie miejsce, które nie utrudni nam obserwacji drogi. Istnieje zapis mówiący o tym, że kierowca ma obowiązek zapewnić sobie odpowiednią widoczność, a za jego niedopełnienie można dostać od 20 do 3000 zł mandatu.

Jeśli planujecie podróż poza granice naszego kraju, to koniecznie sprawdźcie miejscowe przepisy. W wielu krajach istnieją obostrzenia dotyczące na przykład kamerek samochodowych, albo zakazujące umieszczania czegokolwiek na szybie.

Source: Włączasz w aucie nawigację w telefonie? Policjant chętnie wlepi ci mandat i 12 punktów